Valašská Rally 2013 - Tiskovka Rally-mania.cz

Vlčkova vítěžná premiéra

Valašská rally, letos podnik hostící historiky a Český pohár, nabídla zajímavou podívanou, byť její tratě nebrázdilo závratné množství vozů a posádek, jak bylo v posledních letech zvykem.

Tratě v okolí Valašského Meziříčí měly dohromady 70,5 kilometrů, rozdělených do tří sekcí. První dvě sekce se jely na rychlostních testech Lešná a Helfštýn. Po druhém navštívení servisu se posádky vydaly vstříc třetí sekci a závěrečným kilometrům, které absolvovaly na dvou průjezdech testem Vesník.

První dvě sekce nabídly zajímavý souboj mezi Jaromírem Tomaštíkem se starším Subaru Impreza WRC a Martinem Vlčkem, známým "Vlčákem", který si na Valašské rally odbíjel premiéru s vozem Škoda Fabia WRC. Oba si připsali dvě vítězství na zkouškách, ale celkové pořadí po čtvrté rychlostní zkoušce vyznělo lépe pro Martina Vlčka. Tomaštík okupoval "až" 4. příčku za prozatímně bronzovým Vladimírem Barvíkem s produkčním Mitshubishi a Silvestrem Mikulaštíkem, který jel tradičně s Octavií WRC. V samotném hodnocení historických vozů, kde se asi všechna pozornost ubírala na souboj Kalista - Navrátil, byl po dvou sekcích ve vedení právě prvně jmenovaný jezdec. Kalista po tratích vodí pěkné Subaru Legacy RS a s ním si na Navrátila se Sierrou RS Cosworth vyjel náskok 44 vteřin, což se do posledních dvou testů zdálo velmi pohodlné vedení. Velmi těšný a napínavý byl stav mezi posádkami českého poháru. Zde po 47 kilometrech byl mezi prvním a druhým rozdíl pouhých 5 desetin vteřiny. Tento těsný náskok hájil Jiří Kašpar s Octavií před Petrem Šimurdou, který jezdí s oranžovou Škodovkou 130 LR.

Cíl Valašské rally spatřilo 40 vozů a jako nejrychlejší byl klasifikován Martin Vlček. Ten si tak nejen připsal cenné zkušenosti při prvním startu s WRC, ale také prvenství a cenný skalp zkušených jezdců s těmito vozy, jako Tomaštíka, který skončil druhý, bezmála vteřinu před Silvestrem Mikulaštíkem. Historické vozy jednoznačně ovládl Jiří Kalista se Subaru Legacy RS, když nechal Ford Sierra RS Cosworth Jiřího Navrátila daleko za sebou. První místo mezi poháristy uhájil Jiří Kašpar, následován Miloslavem Jirsou s Renaultem Clio R3 a bronzovým Petrem Šimurdou.