Martinovi Vlčkovi těsně proklouzl celkový bronz v šampionátu

Zdroj: https://motormix.cz/clanek/martinovi-vlckovi-tesne-proklouzl-celkovy-bronz-v-sampionatu/32175

 

Martinovi Vlčkovi těsně proklouzl celkový bronz v šampionátu

 

Jak ukazuje aktuální vývoj epidemické situace v České republice, konec soutěžácké sezony může přijít prakticky kdykoliv. Podstatná část českých stájí proto nechtěla promeškat žádnou příležitost a v uplynulých týdnech závodila doslova všude, kde se dalo. Patřil mezi ně i tým Hyundai Kowax Racing, který dotáhl svou flexibilitu do takových rozměrů, že jeho členové zvládnou působit ve Šternberku a současně o několik set kilometrů jižněji na Sardinii. 

Letošní „podzimní turné“ měli Martin Vlček s Karolínou Jugasovou zahájit na svojí oblíbené Invelt Rally Pačejov. Nakonec to byla pravda jen z půlky, neboť Karolínu poslala zdravotní indispozice z kombinézy do postele. Exkluzivní náhradník, zkušený a vždy pozitivně naladěný Marek Omelka, však zafungoval podle představ a na výkonu posádky nebyla tato operativní rošáda poznat. Martin před startem věděl, že v tabulce „velkého mistráku“ už letos neudělá díru do světa, a tak jel pro radost a v průběhu první etapy zajížděl časy mezi čtvrtým a osmým místem. Druhý den byl jako na houpačce a vedle pátého času na prvním „muničáku“ si vyzkoušel i pár horkých chvilek. Všechny krizové situace však dokázal v pohodě ustát a v cíli se mohl ve skvělé konkurenci radovat z šesté pozice absolutně. „Pačejovští ještě nikdy nezklamali. Umí dělat svou práci na vysoké úrovni a za to jim patří poděkování. Není pochyb o tom, že měli co dělat nejen před rally, ale i po ní. Doslova v bahenní lázně se změnily některé úseky tratě, které bylo třeba uklidit. Myslím, že právě tyto podmínky by vyhovovaly Jarimu Huttunenovi, který bohužel na základě rozhodnutí rally komise nemohl odstartovat. Myslím, že účast tohoto mladíka by bezesporu pozvedla úroveň závodu, ale proč rozhodla komise takto, se můžeme jen domnívat,“ nabídl pohled do soutěžáckého zákulisí Martin. Jari se však místo Pačejova „zabavil“ po svém a druhým místem na Rajdu Świdnicki – Krause, který se konal o týden později, definitivně stvrdil letošní polský titul. Velký důvod k oslavě byl rázem na světě, propadat předčasné euforii by se však členům týmu nemuselo vyplatit. Měli totiž před sebou jeden z nejnáročnějších víkendů letošní sezony.

O druhém říjnovém týdnu se část týmového personálu vydala zabezpečit start Jariho Huttunena na další „světové“ klání na Sardinii, zatímco druhý týmový stan byl rozložen ve Šternberku na prvním ročníku Futures Contproduct Rally Morava. Jelikož v domácím rallyovém zákulisí již pomalu prosakovaly informace o možném zrušení vsetínského sprintu, podstatná část startovního pole brala soutěž v Jeseníkách jako jednu z posledních možností, jak vylepšit svoje postavení v tabulce Rallysprint série a Poháru 2+. Jelo se tedy od začátku naplno a podobně jako ve Vyškově či v Příbrami rozhodovaly desetiny sekund. V neprospěch Martina a jeho uzdravené parťačky Karolíny bohužel mluvil pomalejší úvod, který se s nimi vezl po celý závod. Dva druhé a jeden třetí čas sice byly skvělými počiny, na stupně vítězů však „Vlčákovi“ více než pět sekund chybělo. V konečných výsledcích skončil pátý. „K Jeseníkům patří zima, mokro a kluzko, nic z toho ale nepřišlo. Na první sekci jsme zvolili opatrnější nastaveni, a to znamenalo ztrátu pár vteřin, které se na sprintech velice těžce dohánějí. Po servise již bylo vše v pořádku a drželi jsem se vepředu. Za nejdůležitější ovšem považuji vzdát hold pořadatelům. Nestáhli půlky a šli do toho. Podařilo se jim dodržet nelehká opatření a podmínky, stanovené momentální legislativou, která se mění ze dne na den. Na druhou stranu nerozumím některým temnějším spoluobčanům, kteří věnovali spoustu energie tomu, aby po okolních lesích posbírali všechny klacky a naházeli je pořadatelům pod nohy. Asi by se měli zamyslet nad svými životy,“ nebral si servítky Martin.

Výsledek z Futures Contproduct Rally Morava členy týmu Hyundai Kowax Racing příliš nepotěšil. Velmi těsně, o pouhých osm bodů, jim totiž proklouzlo třetí místo v konečném účtování Poháru 2+. Celému mančaftu a zejména Martinu Vlčkovi však vylepšily chuť zprávy ze Sardinie. Týmový Hyundai i20 R5 pod vedením finské dvojice Jari Huttunen – Mikko Lukka dojel na italské soutěži osmý absolutně a připsal si cenné prvenství v kategorii WRC3, což jej udrželo ve hře o titul.